Krasnoludki, a Skrzaty.

Krasnoludki, Didki, Julki, Konopielki, Plonki, Świcki, Sporysze, Dzrzewice… wszystkie te nazwy znane w kulturze słowiańskiej, występujące po dzień dzisiejszy w różnych regionach Polski, jak wynika z moich badań, wiążą się ze Skrzatami. Starymi dobrymi nauczycielami, Mędrcami wiecznego Lasu*.

ObrazekTrzeba jednak wiedzieć, że geneza powstania Krasnoludków zawiera w sobie dwie odrębne historie, Skrzatów i wypływającej z niej legendy o… poczytajcie sami.

. Potocznie nazywane Krasnoludkami, przez ludzi lasu (nazwałem ich pedagogami lasu) były nazwane dziećmi niechcianymi, choć w rzeczywistości niechęć ta była bardziej społeczna niż jednostkowa. Matka rodząca dziecko z „defektem” była posądzana o kontakt z szatanem – magię, okultyzm, wskutek czego było jej sądzone spłonięcie na stosie wraz z „płodem szatana”. Strach, stres przed wykluczeniem społecznym (bo zawsze można było uciec i żyć, ukrywając się przed „chrześcijanami”), bądź śmiercią w ogniu, potęgował zjawisko narodzin dzieci upośledzonych.

To błędne koło doprowadzało do „pozbywania się” dzieci, nim doszło do sądu.

Idealnym miejscem kryjówki był Las. Tam właśnie w miarę napływy niemowląt (wśród nich były również zdrowe) pojawiali się wspomniani pedagodzy lasu. Byli nimi Szamani, Pustelnicy, Odmieńcy, którzy kierując się naukami Przyrody, brali niemowlaki pod opiekę i z pomocą zwierząt (głównie chodzi tu o pozyskanie mleka i naturalnego ciepła) sprawowali opiekę nad dzieckiem.

Z czasem dzieci dorastały i próz mleka, ziół i leśnych owoców potrzebowały więcej** niż mógł im zaoferować Las.

„Pedagodzy” nie byli w stanie sami wyżywić podlegającej im sporej gromadki dzieci, tak powstały pierwsze prace, których owoce były wymiennikiem dla pozyskania chleba, mleka i sera z wiosek. Nierzadko dzieci z racji na ciekawość „ludzi” zaglądali do osad i podglądali tam płynące życie. Pomimo zakazów niektóre zapuszczały się pod osłoną nocy do domostw i tam właśnie dostrzeżono „Krasnoludki”, za którymi zapuszczano się z ogniem i widłami do lasu. Dzieci były małe, nosiły kapturzaste czapki, które chroniły przed uderzeniami gałęzi i skałami kopalni. Mogły naciągnąć je na błyszczącą od potu twarz, co sprawiało, że nocą były niewidoczne.

Skrzaty to nauczyciele, mędrcy, posiadający tajemnicę 500 letniego życia. To biolodzy i fizycy, badacze i wybitni obserwatorzy świata i żyjących na nim organizmów. Skrzaty nie uznają pojęcia magii, czczą ideał natury-przyrody. Nie mają swoich bóstw, bogów. Wierzą w harmonię świata w której skład wchodzą nieśmiertelne dusze, śmiertelne ciała i największa energia świata – Miłość.

Ich mądrość wypiera ludzkie wady i słabości. Dla Skrzata ważniejsze jest nieustanne podtrzymywanie ideału Doliny – skrzaciej osady wraz z jej systemem funkcjonowania, niż jej wątpliwy postęp***.

Wynika to z konserwatywnego podejścia do życia, opartego o poszanowanie wiedzy i całej historii przodków.

Tajemnica funkcjonowania „Doliny” jest uzasadniona, o czym w następnym artykule.

 

_________________________________________

*Pamiętać należy, że pisząc „Las” mam na myśli gęstą puszczę, bez ścieżek, dróg pożarowych itd. Las niezmierzony i nieokreślony na mapach. Tajemniczy, był źródłem inspiracji do powstawania mitów i legend.

**Wśród „pedagogów lasu” panowało skrzacie prawo, mówiące o zakazie zabijania zwierzyny i spożywania mięsa. Zwierzęta leśne były pożyteczne żywe, a smak mięsa skłaniał ludzi do zmiany sposobu patrzenia na leśnych przyjaciół.

***Temat postępu, opisują jako pęd po kole. Wspomniałem o tym w pierwszym artykule.

Informacje o skrzatolog

Jestem Pedagogiem, Animatorem, Rękodzielnikiem, Pisarzem i Twórcą Gier (od planszowych, po skomplikowane gry fabularne w terenie). Uwielbiam powieści kryminalne Mistrza Arthura Conan Doyle i Krzysztofa Kotowskiego. Jestem też fascynatem Historii i Filozofii, mitów i legend. Uwielbiam Słowiańszczyznę i jej Baje - mądrość Prasłowian. W tym wszystkim zaistniały Skrzaty - to moja mądra i filozoficzna odpowiedź na ludzką głupotę określającą rzeczywistość, w której nakazano Nam żyć.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Geneza powstania Skrzatów i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s