Dolina Skrzatów – osada

Skrzaty żyją w społecznościach – osadach zwanych Dolinami.

Mieszkają głównie pod ziemią, ale zdarzają się wyjątki. Dobre maskowanie ich siedzib, warsztatów pracy oraz odpowiednia lokalizacja umożliwiają tworzenie osad na ziemi – często w dolinach, stąd nazwa „Dolina Skrzatów”. Ich ślady można zaobserwować również na drzewach, gdzie wprawione oko dojrzy ich egzystencję – tam znajdują się punkty obserwacji terenu Doliny i Księżyca. W osadzie znajduje się zazwyczaj nie więcej niż 100, a niemniej niż 60 Skrzatów. Wśród zamieszkujących Dolinę Skrzatów, znajduje się rada najstarszych, Białobrodych, która podczas comiesięcznych Wieców* ustanawia porządek Doliny.

Prawo Doliny tworzy 12 praw, podzielonych na 8 dotyczące porządku i 4 zakazów (więcej w artykule „Prawo Skrzatów”).

Skrzaty nie używają pieniędzy i nie pracują. Praca jest domeną niewolników – Skrzaty są wolne. Trud jest wyznacznikiem ich działań. Trud włożony w tworzenie, zbieractwo, budowę i wszystkie działania podtrzymujące i rozwijające egzystencję Skrzatów, daje pożytek dla Doliny i środowiska –Skrzaty nie szkodzą!

Stąd nazwa „Pożytki”. Znaczenie Pożytków wyklucza istnienie i funkcjonowanie pieniądza. Ta cywilizacja poszła dalej… nie ma tu nawet barteru. U Skrzatów nie funkcjonuję pojęcie wartości w ludzkim rozumieniu tego słowa. Obdarowują się, a wyznacznikiem tego działania jest potrzeba, która ukierunkowuje ich działanie, w tym głównie pożytki.

Te wszystkie zasady eliminują cechę chciwości (czyli nieprzerywalne dążenie do posiadania i zwiększania bytu), jak z niej powstałe.

Skrzaty nie mają nawet swoich imion, w ramach nienadawania prawa własności.

Jak się nazywają? Różnie w zależności od wieku, od drzew, pod którymi się urodziły, czyli miesiącami, w których dusza przyjęła formę materii (więcej w artykule „Prawo reinkarnacji”).

Pożytków w dolinie jest 12 określanych przez potrzeby:

 1. magazynowanie żywności
 2. wydobywanie i uzdatnianie wody,
 3. pozyskiwanie metalu,
 4. Pozyskiwanie gliny,
 5. przetwarzanie metalu,
 6. przetwarzanie gliny,
 7. zbieranie i klasyfikacja ziół,
 8. Zbieranie i klasyfikacja drewna,
 9. Przetwarzanie drewna,
 10. leczenie,
 11. ochrona, warta,
 12. tkactwo.Każdy z Białobrodych odpowiada za jeden z nich – jest jego piastem, czyli piastuje, chroni i dba o jego funkcjonowanie. Białobrody nie sprawuje jednak pożytków. Jest źródłem wiedzy i doświadczonym obserwatorem.

Budynki wykonywanych pożytków rozmieszczone są według schematu, pozwalającego na współgranie obiektów i funkcjonujących w nich Skrzatach.

Tyle słowem wstępu.

________________________________

*słowo pochodzi, od wietati-mówić. Podczas wieców Białobrodzi omawiają sytuację w Dolinie, ustalają pożytki i ich kolejność, rozstrzygają spory i rozmawiają z pradawnymi. Wiece organizuje się podczas pełni Księżyca.

Informacje o skrzatolog

Jestem Pedagogiem, Animatorem, Rękodzielnikiem, Pisarzem i Twórcą Gier (od planszowych, po skomplikowane gry fabularne w terenie). Uwielbiam powieści kryminalne Mistrza Arthura Conan Doyle i Krzysztofa Kotowskiego. Jestem też fascynatem Historii i Filozofii, mitów i legend. Uwielbiam Słowiańszczyznę i jej Baje - mądrość Prasłowian. W tym wszystkim zaistniały Skrzaty - to moja mądra i filozoficzna odpowiedź na ludzką głupotę określającą rzeczywistość, w której nakazano Nam żyć.
Ten wpis został opublikowany w kategorii System władzy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s